Te liście pomogą w nadciśnieniu, alergii, czy ograniczą żylaki. Stosuj je cały rok

Masz problemy z żylakami? A może cierpisz na problemy z wysokim ciśnieniem, lub jesteś alergikiem?

Czy wiesz, że liście winorośli mogą pomóc Ci w Twoich problemach zdrowotnych? Liście te są bardzo popularne w medycynie tradycyjnej m.in. w Albanii, Grecji, we Włoszech czy we Francji. Są ważnym elementem diety tamtejszych mieszkańców, a to wszystko dzięki wielu korzyściom, które przynoszą.

Jakie walory mają liście winorośli?

Niepowtarzalnej mieszance witamin, składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy zawdzięczają działanie przeciwnowotworowe. Chronią również przed infekcjami, zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi, a dodatkowo świetnie poprawiają i wzmacniają odporność.

Liście są świetne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi – wpływają one na jego obniżenie, ale również pobudzają krążenie krwi i są odpowiedzialne za ochronę naczyń krwionośnych. Każdy, kto chce zatrzymać czas i sprawić, żeby skóra wyglądała młodo jak najdłużej, również powinien zacząć stosować liście winorośli.

Zawarty w nich resweratol jest odpowiedzialny za spowolnienie procesów starzenia się. Liście są również dobre dla nerek, dróg moczowych i pęcherza, które oczyszczają.

Jak można używać liści winorośli?

Sposobów ich wykorzystania jest dużo. Można po prostu wykorzystać je jako bezpośredni dodatek do naszych ulubionych potraw, ale też ususzyć je i zrobić pyszną, winogronową herbatę. Sprawdzi się ona świetnie w czasie przeziębień, łagodząc objawy.

Wystarczą tylko 2 łyżeczki liści i 200ml gorącej wody, 4 minuty zaparzania i herbata gotowa. Jej regularne picie chroni przed różnymi chorobami, np. cukrzycą czy nadciśnieniem, ale również działa pobudzająco na jelita i chroni wątrobę.

Wypicie tej herbaty raz dziennie sprawi, że możemy zapomnieć o chorobach i przeziębieniach.

Dużą popularnością cieszą się okłady. Jak je zrobić? Ich przygotowanie bardzo przypomina robienie kapusty – liście należy lekko ubić i w takiej formie są gotowe do nałożenia w wybrane przez nas miejsca.

Jeśli masz problemy skórne, to wywar z liści będzie bardzo pomocny. Działają łagodzącą na różnego rodzaju obrzęki, zaczerwienienia, podrażnienia, obrzęki czy swędzenie.

Jeśli bolą Cię kolana, możesz zrobić z liści opatrunek. Zagotuj 500ml wody wraz z liśćmi, zaparzając je około 15 minut. Zamocz szmatkę w wywarze, połóż na niej liście i zawiń na kolanie. Zostaw na noc, zawinięte folią i ręcznikiem.

Liście winorośli można również dodać do wyrobów domowych – nadadzą im świetny smak.