Oto 9 objawów, po których można rozpoznać początek menopauzy. Te objawy mogą być dla ciebie niepokojące

Wiek każdej kobiety w momencie wystąpienia menopauzy jest cechą unikalną. To samo dotyczy czasu trwania menopauzy. Wszystkie kobiety doświadczają różnych objawów.

W większości przypadków jednak menopauza zaczyna się od zaburzeń cyklu miesiączkowego. Miesiączki stają się coraz bardziej nieregularne i nieregularne, aż do całkowitego ich ustania.

W literaturze przedmiotu początkowy etap menopauzy może być nazywany perimenopauzą. Na nasilenie i kolejność występowania objawów wpływa wiele czynników, w tym dieta, wysiłek fizyczny, status społeczny, choroby współistniejące i miejsce zamieszkania.

Jednak większość kobiet doświadczających menopauzy skarży się w takim samym stopniu na swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Menopauza charakteryzuje się następującymi objawami:

  • Skurcze w cyklu miesięcznym
  • Gwałtowne zmęczenie
  • uderzenia gorąca
  • zaburzenia snu
  • wahania nastroju
  • ogólna drażliwość
  • przesiąkanie potem
  • Tendencja do dodatkowego przybierania na wadze
  • Opuchlizna (głównie nóg)
  • Gwałtowne zmęczenie jest drugim co do częstości występowania objawem menopauzy. Prawie 90% kobiet doświadcza gwałtownego zmęczenia. Może wystąpić zauważalny spadek formy ciała, zmęczenie lub uczucie bezsilności.

Kobiety powinny w tym czasie zwracać uwagę na swoją dietę, ponieważ niezdrowe i niezbilansowane posiłki mogą znacznie pogorszyć objawy menopauzy. Podobny efekt może mieć stres, dlatego ważne jest, aby unikać sytuacji stresujących i znaleźć czas na relaks i wyciszenie.

Zmiana temperatury z charakterystycznymi uderzeniami gorąca to kolejna przypadłość, która może uprzykrzać życie kobietom w okresie menopauzy.

Są one wsparciem w ciągu dnia, a zwłaszcza wieczorami. Podobnie jest z obfitymi potami, z którymi kobiety muszą sobie radzić także w nocy. Może to prowadzić do bezsenności i obniżenia komfortu życia.

Objawy te mogą prowadzić do bezsenności.

Kobiety skarżą się na brak wystarczającej ilości snu w nocy, co może mieć znaczący wpływ na ich nastrój, niepokój i zaburzenia psychiczne. Brak nastroju jest jednak często wynikiem braku równowagi hormonalnej, a dokładniej niedoboru hormonów regulujących nastrój.

Nieuzasadniony przyrost masy ciała jest bardzo częstym skutkiem ubocznym menopauzy.
W tym okresie niezwykle ważne jest wsparcie i pomoc wszystkich lekarzy, nie tylko internisty, ale także ginekologa, endokrynologa i ginekologa. Ich zadaniem jest przeprowadzenie pacjentki przez ten trudny okres.