Odkąd po raz pierwszy zrobiłam chleb z tego przepisu, rodzina nie chce jeść tego z piekarni! Raz dwa i gotowe

Robienie domowego chleba kojarzy się ze żmudnym staniem w kuchni i wyrabianiem ciasta w pocie czoła, a można pominąć ten najgorszy etap! Ten przepis na pewno Wam się spodoba, ponieważ jest smaczny i… zdecydowanie nie wymaga dużo pracy.

Składniki:

  • 3 szklanki mąki (1 szklanka = 250 ml),
  • 1 łyżeczka suchych drożdży,
  • 1,5 łyżeczki soli,
  • 1 łyżeczka mielonego kminku,
  • 1,5 kubka wody (jeśli zajdzie taka potrzeba, można dodać nieco więcej).

Polecamy Wam wybrać więcej składników do tej bazy. W zależności od gustu mogą to być skwarki, suszony czosnek, różne zioła, słowem wszystko, na co tylko macie ochotę. Zanim zaczniecie, warto wziąć pod uwagę fakt, że chleb potrzebuje 8-10 godzin, by wyrosnąć i dlatego najlepiej jest robić go od rana, by już na kolację cieszyć się pysznym smakiem 🙂

Najpierw należy wymieszać wszystkie składniki w misce za pomocą łyżki. Na początku ciasto nie będzie wyglądać apetycznie, ale spokojnie – wszystko w swoim czasie. Masa powinna być raczej gęsta, więc nie wolno przesadzić z ilością wody. Wymieszanie całości nie zajmie Wam więcej niż dwie minuty! 🙂 Następnie tylko przykryjcie ciasto czystą szmatką i odstawcie, by wyrosło.

Po 8-10 godzinach przyprószcie deskę mąką i rozwałkujcie ciasto nadając mu formę prostokąta o mniej więcej 3-centymetrowej grubości. Odstawcie na 15 minut i potem złóżcie je do środka – chwytając z lewej i prawej strony oraz z góry i z dołu. Odstawcie ciasto na 30 minut.
Najpierw należy wymieszać wszystkie składniki w misce za pomocą łyżki. Na...

Na koniec przełóżcie uformowany bochenek do formy, którą da się przykryć. Pieczcie przez 30 minut pod przykryciem w piekarniku rozgrzanym do 220-230 stopni. Po tym czasie ostrożnie zdejmijcie pokrywkę i pieczcie jeszcze przez 15 minut. Gotowe! Spodobał Wam się ten przepis? Udostępnijcie go!