Pij ten napar z siemienia codziennie. Nawet jeśli masz problem z hormonami – waga poleci w dół

Siemię lniane i jego zdrowotne właściwości znane są już od dawna. Len jest jedną z najdłużej uprawianych w naszym kraju roślin o bardzo wszechstronnych zastosowaniach użytkowych.

Nasiona lnu to właśnie siemię lniane. Z nasion tych wyciskany jest olej lniany. O jego wyjątkowych wartościach zdrowotnych decyduje zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o idealnych proporcjach. Wspierają one działanie mózgu.

Ale to nie wszystko. Kwasy tłuszczowe zawarte w produktach lnianych regulują  wydzielanie hormonalne, wpływając w ten sposób na optymalizację procesów metabolicznych czy obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi.

Właściwości zdrowotne siemienia lnianego

Siemię lniane stanowi również bogate źródło witamin z grupy B, koniecznych w organizmie do prawidłowego metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów. Witaminy z grupy B wpływają również na procesy regeneracyjne zachodzące w ciele, pomagają w odbudowie uszkodzonych komórek wątroby czy włókien mięśniowych.

To dlatego siemię lniane tak często stosowane jest przez sportowców. Dzięki witaminom w nim zawartym, regulowane są także procesy krwiotwórcze, a także prawidłowe funkcjonowanie skóry i jej wytworów (czyli włosów i paznokci).

Regularne spożywanie produktów zawierających siemię lniane pozwala również zmniejszać problemy ze strony układu pokarmowego. Z jednej strony napar z siemienia działa osłaniająco w chorobie wrzodowej czy wszelkich podrażnieniach błon śluzowych, z drugiej natomiast duża zawartość błonnika sprawia, że ma zbawienny wpływ na prawidłowa perystaltykę jelit, uwalnia od wzdęć, zaparć i refluksu żołądka.

Jak używać siemię lniane?