Pij ten napar z siemienia codziennie. Nawet jeśli masz problem z hormonami – waga poleci w dół

Siemię lniane i jego zdrowotne właściwości znane są już od dawna. Len jest jedną z najdłużej uprawianych w naszym kraju roślin o bardzo wszechstronnych zastosowaniach użytkowych.

Nasiona lnu to właśnie siemię lniane. Z nasion tych wyciskany jest olej lniany. O jego wyjątkowych wartościach zdrowotnych decyduje zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o idealnych proporcjach. Wspierają one działanie mózgu.

Ale to nie wszystko. Kwasy tłuszczowe zawarte w produktach lnianych regulują  wydzielanie hormonalne, wpływając w ten sposób na optymalizację procesów metabolicznych czy obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi.

Właściwości zdrowotne siemienia lnianego

Siemię lniane stanowi również bogate źródło witamin z grupy B, koniecznych w organizmie do prawidłowego metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów. Witaminy z grupy B wpływają również na procesy regeneracyjne zachodzące w ciele, pomagają w odbudowie uszkodzonych komórek wątroby czy włókien mięśniowych.

To dlatego siemię lniane tak często stosowane jest przez sportowców. Dzięki witaminom w nim zawartym, regulowane są także procesy krwiotwórcze, a także prawidłowe funkcjonowanie skóry i jej wytworów (czyli włosów i paznokci).

Regularne spożywanie produktów zawierających siemię lniane pozwala również zmniejszać problemy ze strony układu pokarmowego. Z jednej strony napar z siemienia działa osłaniająco w chorobie wrzodowej czy wszelkich podrażnieniach błon śluzowych, z drugiej natomiast duża zawartość błonnika sprawia, że ma zbawienny wpływ na prawidłowa perystaltykę jelit, uwalnia od wzdęć, zaparć i refluksu żołądka.

Jak używać siemię lniane?

Siemię lniane jest stosowane również w kosmetyce, ze względu na swoje dobroczynne działanie na kondycje włosów i skóry. Skóra po zastosowaniu maseczki siemienia lnianego staje się gładka, miękka, bardziej promienna.

W jaki sposób przygotować napar z siemienia?

Wbrew pozorom nie ma w tym niczego trudnego. Trzeba tylko pamiętać, że nasiona lnu stają się przyswajalne po zmieleniu.

Aby więc przygotować napar do picia albo maseczkę, należy zmielić odpowiednią ilość nasion, a następnie zalać na ok. 20 minut gorącą, przegotowaną wodą. Ilość wody należy dopasować do celu, jakiemu ma służyć nasz preparat. Jeśli ma to być maseczka, powinna mieć dość gęstą konsystencję.

Gotową nakładamy na twarz albo włosy, można również dodawać siemię lniane do odżywczych kompresów na dłonie i paznokcie.

Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy B, włosy, skóra i paznokcie stają się wyraźnie zregenerowane. Zabiegi najlepsze efekty dają przy regularnym stosowaniu. Napar do picia przygotowujemy z łyżki zmielonego siemienia na szklankę wody.

Napar wypijamy rano, przed śniadaniem. Dzięki temu, że siemię lniane ma neutralny smak, można je dodawać również do innych potraw, na przykład do koktajli warzywno-owocowych, zdrowych smoothie czy posypywać nim sałatki.

Taki dodatek nie zmieni właściwości smakowych potrawy, zwiększy jednak wyraźnie zawartość korzystnych substancji odżywczych.