Skuteczne i szybkie sprzątanie kuchni. Poznaj 10 rad od Królowej Porządku – jestem zachwycona.

Czy znasz już Marie Kondo? Ta niepozorna, urocza Japonka w wieku 30 lat znalazła się na liście najbardziej wpływowych ludzi świata, jej książki przetłumaczono na wiele języków, a program z jej udziałem bije rekordy popularności na platformie Netflix.

I wszystko dlatego, że Marie uczy nas, jak sprzątać. Jej żelazna zasada mówi, że wszystkie przedmioty, jakie mamy, powinny sprawiać nam radość.

Przeczytaj, jak zgodnie z jej wytycznymi wprowadzić uśmiech w swoje życie i pozbyć się rzeczy, które tylko nas rozpraszają.

Opracuj plan działania

Dobra strategia to klucz do sukcesu. Rozejrzyj się wokół siebie. Widzisz sterty zupełnie niepotrzebnych, kurzących się przedmiotów? To najwyższy moment, by powiedzieć sobie dość i zmienić swoje życie o 180 stopni.

Podziel swoje mieszkanie na strefy i posprzątaj je. Każdego dnia poświęcaj 20 minut każdej ze stref. Stwórz listę. Zaznaczaj na niej swoje postępy. To doskonała motywacja, by działać dalej.

Radość

To bardzo istotne słowo w filozofii sprzątania wg Marii Kondo. Przedmioty, które nas otaczają, muszą sprawiać nam radość.

Jeśli tego nie robią, są nam niepotrzebne do niczego. Czas się ich pozbyć. Możesz dać je najbliższym, sprzedać lub rozdać na lokalnych grupach, na których ludzie wymieniają się przedmiotami.

Praktyczność

Ile sprzętów znajduje się w szufladach Twoich kuchennych szafek? Czy rzeczywiście potrzebujesz plastikowej obieraczki do pomarańczy i trzech różnych obieraczek do warzyw? Pomyśl, jak wiele miejsca zajmują przedmioty, które kupiłaś skuszona ich atrakcyjnym wyglądem i pięknym kolorem! Większość z tych rzeczy jest zupełnie bezużyteczna. Pozbądź się ich.

Czysta i zdrowa lodówka

Zacznij od gruntownego sprzątania wnętrza lodówki. Kiedy ostatnio to robiłaś?

Czy w zakamarkach nie kryją się jakieś okruszki, a na półeczkach nie leży już dawno przeterminowany jogurt? Czysta lodówka i świeże jedzenie to dosłownie czyste ciało. Żywność zawsze trzymaj w poręcznych, ale czystych pojemnikach.

Pamiątki

Stary zestaw do herbaty po babci to piękna pamiątka, nawet jeśli filiżanki zdążyły już popękać i nie nadają się do serwowania napojów. Znajdź dla nich zupełnie nową funkcję. Mogą być np. pięknymi doniczkami na Twoje sukulenty i małe kaktusiki. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Sąsiedzi… w szufladach i szafkach

Zawsze warto mieć dobre stosunki z sąsiadami. Gorzej, jeśli są nimi… mole i inne robaki! Przyjrzyj się wszystkim sypkim produktom, jakie trzymasz w kuchni. Larwy moli mogą być dosłownie wszędzie.

W mące, ryżu, bułce tartej, a nawet w słoiczku z ostrym chilli!. Wyrzuć wszystko, w czym się zalęgły, przeczyść szuflady wodą z octem. W przyszłości przechowuj wszystko w szczelnie zamykanych pojemnikach.

Racjonalność

Do przechowywania kuchennych akcesoriów używaj wszelkich możliwych przestrzeni w szafkach. Rozejrzyj się w sklepach za przydatnymi organizerami i najróżniejszymi zawieszkami, których możesz w tym celu użyć.

Zorganizuj przestrzeń wokół siebie w sposób racjonalny tak, by nie spędzać większości dnia na sprzątaniu. Pamiętaj, po pierwsze liczy się radość.