Lepiej znać te objawy „cichego udaru” – może przytrafić się to każdemu. Nie bagatelizuj objawów.

Udar mózgu to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku. Błędnym jest myślenie, że apopleksja odnosi się jedynie do osób starszych.

W przypadku tej choroby wiek nie ma znaczenia. W walce z udarem najważniejszy jest czas reakcji. Dlatego też poniżej zamieszczamy dziesięć najczęstszych objawów, które charakteryzują udar.

1. Odrętwienie twarzy

Jest to bardzo częsty objaw. Paraliżowi ulega zazwyczaj jedna strona twarzy.

2. Jednostronny ból

Paraliżowi twarzy zazwyczaj towarzyszy charakterystyczny – jednostronny ból. Może dotyczyć on nie tylko twarzy, ale również kończyn – górnej lub dolnej. Sam ból nie jest jednak wyznacznikiem początków udaru.

3. Kłopoty z wysławianiem się

Powtarzalnym symptomem apopleksji jest zanik mowy. Afazja cechuje się problemami z wysławianiem się, a niekiedy uniemożliwia rozumienie komunikatów, które przekazują nam inne osoby.

4. Osłabienie

Zmęczenie w połączeniu z innymi oznakami bardzo często zauważalne jest w przypadku udarów u kobiet.

5. Czkawka

Doniesienia naukowe wskazują, że czkawka to symptom powszechny podczas udarów u kobiet. Wielokrotnie połączony jest z silnym bólem w klatce piersiowej, który przez niektóre osoby mylony jest z dolegliwościami refluksa przełyku.

6. Nieostry wzrok

Badania pokazują, że około 44% osób, które doznały udaru mózgu, wcześniej zauważyło u siebie problemy z widzeniem. Dolegliwość ta polega przede wszystkim na rozmytym wzroku. Nieostre widzenie może być na jednym oku, jak i na obojgu oczach.

7. Zawroty głowy

Nagły ból głowy w połączeniu z zawrotami to znak, na który uwagę powinny zwrócić głównie kobiety, które ukończyły 45. rok życia. Lekarze alarmują, że w tym wieku nie należy lekceważyć takich objawów.

8. Problemy z utrzymaniem równowagi

Niepokojącym sygnałem powinny być dla nas również jakiekolwiek kłopoty związane z poruszaniem się lub samym utrzymaniem równowagi. Jeżeli czujemy, że nie możemy samodzielnie ustać, a wcześniej nie zauważaliśmy takich problemów, winniśmy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej.

Ponadto warto zrobić sobie szybki test, który polega na podniesieniu rąk z otwartymi dłońmi skierowanymi do góry. Jeżeli w takiej pozycji nie jesteśmy wytrzymać przynajmniej 10 sekund, to niepokojący syndrom.

9. Kłopoty z oddychaniem

Oznaką udaru mogą być także trudności z utrzymaniem oddechu oraz złapaniem powietrza.

10. Migrena

Badania jasno wskazują na to, że częstą oznaką apopleksji mogą być również bóle głowy i migreny.

Wskazane wyżej objawy to tylko niektóre, które mogą towarzyszyć udarowi mózgu. Im szybciej je dostrzeżemy, tym mniej szkody udar wyrządzi dla naszego organizmu.