Brzoza ma wiele zalet zdrowotnych. Brzoza wspomaga zdrowie nerek, stawów i skóry. Poniżej znajduje się przepis na napar

Brzoza to nie tylko roślina ozdobna; jej niesamowite właściwości lecznicze mogą być wykorzystywane w medycynie. Główne składniki to liście, pąki, sok i kora.

Korzystnie wpływa na nerki, pęcherz moczowy, skórę, stawy, kości i włosy. Pomaga w utracie wagi i oczyszcza organizm. Drzewo to jest znane z wysokiej wilgotności powietrza. Brzoza występuje najczęściej w mieszanych lasach liściastych w pobliżu strumieni, stawów i łąk.

Liście brzozy są bogate w witaminę C, garbniki, kwas organiczny, cynk, karoten i inne składniki odżywcze.

Mogą być stosowane do oczyszczania i nawadniania organizmu po przebytej chorobie. Są szczególnie przydatne w leczeniu chorób nerek i zapalenia dróg moczowych. Wspomagają organizm w walce z miażdżycą, osteoporozą i zapaleniem kości.

Brzoza może być stosowana jako partner w leczeniu wielu schorzeń stawów. Jest ona również zgodna z dietami redukującymi tkankę tłuszczową.

Liście brzozy najlepiej zbierać wiosną, przed kwietniem lub w kwietniu. Do zbioru najlepiej nadają się młode liście.

Zbierając je, należy po prostu ciągnąć za gałęzie w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu. Liście należy odpowiednio wysuszyć w otwartym, suchym miejscu. Po wysuszeniu należy rozłożyć je tak, aby utworzyły cienką warstwę. Od czasu do czasu należy je obrócić.

Prawidłowo wysuszone liście zachowują swój kolor i mają przyjemny brzozowy aromat. Liście można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Świeże liście brzozy na wiosenną herbatę

Składniki:

  • 1 łyżka liści brzozy
  • 250 ml gorącej, wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Umieść łyżkę stołową świeżych liści brzozy w swoim ulubionym kubku. Następnie zalej liście 250 ml wrzącej wody i zaparzaj przez około 10-15 minut. Przecedź napar. Herbata z brzozy ma działanie moczopędne i dezynfekujące. Należy ją pić letnią, trzy razy dziennie po posiłkach.

Jest skuteczna w leczeniu reumatyzmu, problemów z drogami moczowymi i nerkami. Świetnie nadaje się do wiosennego detoksu. Spożywać jedną porcję trzy razy dziennie przez 3 tygodnie.

Okłady z brzozy na bóle stawów

Bóle stawów mogą być złagodzone przez świeże pąki i liście brzozy. Wystarczy zmiażdżyć liście, położyć je na chore miejsce, a na noc związać szalikiem lub owinąć folią.

To jest przepis na piękne włosy

Składniki:

  • 4 części suszonych liści brzozy
  • 2 części suszonej pokrzywy
  • 1 część suszonych pączków brzozy
  • ocet jabłkowy z cydru (w razie potrzeby)

Sposób przygotowania:

Połącz wszystkie składniki, a następnie dodaj ocet z cydru jabłkowego. Upewnij się, że cała mieszanka jest zanurzona w wodzie na głębokość około 1 cm. Mieszankę należy odstawić na 2 do 3 tygodni przed odcedzeniem.

Dodaj wodę do mieszanki w proporcji 1:3. Nałóż olej na skórę głowy po umyciu włosów. Zmniejszy to łupież, nada włosom połysk i zwiększy ich elastyczność.